Bigos kojarzy mi się z rodzinnym domem. Gdzie babcia przyrządzała tą potrawę w największym garze i gotowała go 2 dni. Odgrzewało się go przez kolejne kilka dni. Kiedyś dorzucało się do tej potrawy wszystkie resztki mięsiw, które pozostawały, niektórzy na to danie mówili „przegląd tygodnia”. Ja najbardziej lubię bigos z kiszonej kapusty, lubię wyczuwalny kwas przełamany słodkością dużej ilości pomidorów. W moim bigosie nie może zabraknąć również czerwonego wina, śliwki wędzonej, rozmarynu a dodatkowo dzisiaj dodam mięso z jelenia. Dlaczego akurat jeleń? Spokojnie możecie użyć wołowiny. Otrzymałam od cioci kilka kawałów tego szlachetnego mięsa i przyrządziłam z niego kilka potraw.
SKŁADNIKI:
2 kg kapusty kiszonej z marchewką (nie kwaszonej!!)
500 gram mięsa z jelenia / wołowiny
500gram żeberek ( na bulion)
1 duża tylna golonka
300 ml czerwonego wina
300 gram boczku wędzonego surowego
200 gram kiełbasy swojskiej wędzonej
3 duże cebule
100 gram suszonych grzybów
2 puszki pomidorów
2 łyżki koncentratu pomidorowego
2 garści śliwki wędzonej
2 łyżeczki papryki słodkiej
2 łyżeczki papryki wędzonej
2 gałązki świeżego rozmarynu
6 ziaren ziela angielskiego
6 ziaren jałowca
6 ziaren pieprzu czarnego
4 liscie laurowe
sól, pieprz
PRZYGOTOWANIE:
Robiąc bigos podstawa to dobra kapusta. Ja miałam szczęście, pomimo iż w tym roku nie kisiłam swojej kapusty dostałam ją od cioci. Nie ma to jak swojska prawdziwa kiszona kapusta. Ma zupełnie inny kolor nie wspominając o smaku. Kupując kapustę kwaszoną octem czy kwaskiem cytrynowym podczas gotowania czuć tą gorysz i psuje nam smak bigosu. Poszukajcie w sklepach kapusty kiszonej tradycyjnie z marchewką, liściem laurowym i zielem angielskim.
1. Kapustę płukamy w zimnej wodzie. Odsączamy, i kroimy na drobniejsze nitki. Wrzucamy do garnka zalewając 1 l bulionu mięsnego. Ja gotuje wywar na golonce i żeberkach wołowych (wcześniej przypieczonych na patelni), które potem dodaje do bigosu. Gotujemy na wolnym gazie aby tylko lekko pyrkało. Dodajemy: liść laurowy, ziele angielskie, jałowiec. W tym czasie przygotowujemy pozostałe składniki.
2. Jelenia i golonkę (bez skóry) kroję w kostkę i podsmażam na patelni z dodatkiem oliwy. Dorzucam gałązki rozmarynu. Jak już mięso się rumieni podlewam 150 ml czerwonego wina i czekam aż odparuje 1/2 objętości. Możemy przesmażyć również mięso z żeberek wołowych, na których gotowaliśmy bulion. Podsmażoną całość dodajemy do kapusty.
3. Na osobnej patelni podsmażamy boczek pokrojony w kostkę i kiełbasę. Na wytopionym tłuszczyku przesmażamy cebulkę pokrojoną w kostkę. Musi się zeszklić. Doprawiamy solą i pieprzem. Cebulę, boczek i kiełbasę dorzucamy do kapusty.
4. Zagotowujemy suszone grzyby w wodzie. Przecedzamy i kroimy w kostkę. Dorzucamy do kapusty.
5. Śliwki kroimy na paski i wrzucamy do kapusty. Dolewamy pozostałe wino.
6. Dodajemy 2 puszki pomidorów z zalewą, w której są bezpośrednio do kapusty.
4. Przesmażamy na patelni 2 łyżki koncentratu pomidorowego. Dodajemy już do ugotowanego bigosu.
W zależności od kapusty bigos gotujemy ok 2-
Smacznego