3 żelazne zasady

Uprawiasz sport wyczynowo? A może tylko hobbystycznie? Dla smukłej sylwetki i zdrowia? Czy przede wszystkim dla przyjemności? Trenujesz już długo? A może dopiero zaczynasz?

Niezależnie od odpowiedzi na powyższe pytania, czytasz ten tekst, ponieważ doskonale wiesz, że ruch to zdrowie. Nawet jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze sportem, chcesz być dobrze przygotowany na czekające wyzwania. Najprościej rzecz ujmując, aby być zdolnym do wysiłku musisz mieć do oddania... siłę. Brzmi banalnie? Niestety niektórzy o tym zapominają. Nie dostarczają swojemu organizmowi wystarczających ilości „budulca” oraz energii, jednocześnie oczekując w zamian kondycji i zwinności geparda oraz muskulatury godnej nosorożca. A wystarczy mieć na uwadze jedną złotą regułę:

Dbaj o swój organizm nie tylko na siłowni, ale również w kuchni!

Profesjonalni sportowcy mają nie tylko swoich coachów, ale i całe zaplecze dietetyków. Jeśli jesteś sportowcem-amatorem sprawa nie jest prosta. I nawet jeśli na sali gimnastycznej czuwa nad Tobą zawodowy trener personalny, w Twojej kuchni raczej nie czeka dietetyk z gotowym jadłospisem. Dlatego o swoją dietę musisz zadbać sam. Jak zrobić to najlepiej, kiedy w Twoim życiu sport gra jedną z głównych ról?

  1. Zainwestuj w białko.

Dieta wysokobiałkowa jest polecana dla sportowców, ponieważ intensywny wysiłek fizyczny wymaga prawidłowych procesów metabolicznych. Białko jest swoistym „budulcem” naszego ciała, dlatego im mocniej trenujemy i spalamy zbędne kalorie, tym więcej go potrzebujemy, aby utrzymać organizm w dobrej kondycji. Spożywanie produktów wysokobiałkowych jest również praktyczne – dzięki nim, szybciej zaspokajamy apetyt. Pełnowartościowe białko znajdziemy m.in. w jajkach, mięsie, rybach, nabiale oraz roślinach strączkowych.

  1. Gotuj i jedz lekkostrawnie.

Tłusty schabowy okraszony kapustą nie jest dobrym pomysłem przed treningiem. Tak samo ciężkostrawne mogą okazać się potrawy kwaśne lub pikantne. Sportowcy unikają smażenia i wędzenia oraz innych metod obróbki termicznej, które mogą działać drażniąco na układ pokarmowy. Najlepszym wyjściem będzie ugotowanie na parze, uduszenie lub upieczenie (z małą ilością tłuszczu). Na szczęście dla osób aktywnych fizycznie, istnieje szeroki wybór produktów lekkostrawnych. Zaczynając od chudego mięsa i ryb, poprzez kasze i ryż, a kończąc na olejach roślinnych oraz gotowanych warzywach. Możliwości jest naprawdę wiele.

  1. Spożywaj posiłki regularnie.

O magii regularnego odżywiania pisaliśmy już tutaj. Poczynając od śniadania, aż do kolacji – sportowiec musi jeść dużo i często. Po pierwsze, uniknie uczucia przejedzenia, kiedy po całym dniu pracy i wieczornym treningu usiądzie do kolacji z lwim apetytem. Po drugie, nigdy nie pójdzie ćwiczyć z pustym żołądkiem (co jest bez wątpienia największym grzechem każdego sportowca!). Regularne spożywanie posiłków jest szczególnie istotne dla osób pragnących pozbyć się kilku kilogramów. „Podkręcenie” metabolizmu zapobiegnie odkładaniu się rezerw tłuszczu.

Jeśli kochasz sport i jedzenie, ale nie masz czasu (ani ochoty) na gotowanie, sprawdź rozwiązanie dla siebie. Pięć posiłków dziennie, dostosowanych do indywidualnych potrzeb + wsparcie dietetyka. Tak powinna wyglądać dieta każdego sportowca!

Link.