Odpowiedź dlaczego warto pić mleka roślinne znajdziecie w artykule w zakładce DIETA lub klikając na linka.

MLEKO MIGDAŁOWEmleka-roslinne-sojowe-jaglane-migdalowe-603.jpg

SKŁADNIKI:

250 g migdałów

1 1/2 l zimnej, przegotowanej wody

szczypta soli

opcjonalnie: miód, cynamon, wanilia, kardamon

woda do namoczenia migdałów

PRZYGOTOWANIE:

Migdały namaczamy i zostawiamy na noc. Bardzo napęcznieją, więc wody wlewamy dwa razy tyle co migdałów. Rano wylewamy wodę i przepłukujemy. Migdały wrzucamy do blendera, zalewamy wodą i miksujemy na gładką masę - dość długo, aż woda będzie miała biały kolor.  Otrzymane mleko przelewamy przez sterylną gazę  i odciskamy miazgę migdałową, która pozostała na gazie.

Tak przygotowane mleko doprawiamy dowolnie cynamonem, wanilią, kardamonem, dodatkowo możemy osłodzić miodem. Doprawione mleko przelewamy do szczelnie zamkniętych butelek i przechowujemy w lodówce ok. 4-5 dni.

Identycznie robimy mleko ryżowe lub orzechowe, z dowolnych orzechów.

 

MLEKO SOJOWE

SKŁADNIKI:

400 g soi – najlepiej soi BIO, genetycznie niemodyfikowanej

3 l zimnej, przegotowanej wody

szczypta soli

opcjonalnie: miód, cynamon, wanilia, kardamon

woda do namoczenia soi

PRZYGOTOWANIE:

Soję namaczamy i zostawiamy na noc. Bardzo napęcznieje, więc wody wlewamy dwa razy tyle co soi. Rano wylewamy wodę i przepłukujemy ziarna. Soję na dwie tury wrzucamy do blendera - każdą część zalewamy 2 szklankami wody i miksujemy na gładką masę dość długo, aż woda będzie miała biały kolor,. 

W garnku gotujemy 2 litry wody. Gdy się zagotuje, wlewamy do niej zmieloną soję. Podgrzewamy, ciągle mieszając. Na wierzchu będzie powstawać piana, którą na bieżąco usuwamy. Czekamy, aż woda z soją się zagotuje. Odstawiamy na ok. 10 minut. Ponownie zagotowujemy.

Otrzymane mleko przelewamy przez sito wyłożone jałową gazą. Można je podzielić na 2 partie, wymieniając gazę, jeżeli płyn będzie za słabo spływać. Gazę zwijamy i  odciskamy. Powstałą masę można wykorzystać do pieczenia ciast, pasztetów lub przygotowywania farszów do pierogów.

Otrzymane mleko dowolnie doprawiamy, np. szczyptą soli i łyżką miodu. Możemy też zrobić mleko smakowe, dodając swoją ulubioną przyprawę: kardamon, cynamon, wanilię.

 

MLEKO JAGLANE

SKŁADNIKI:

1 szklanka ugotowanej kaszy jaglanej

1 szklanka migdałów lub innych ulubionych orzechów

2 1/2 szklanki wody

3 daktyle

szczypta soli

opcjonalnie: ziarna z laski wanilii, cynamon, miód

PRZYGOTOWANIE:

Gotujemy na sypko kaszę jaglaną - wskazówki do gotowania kaszy tutaj.  Na noc namaczamy orzechy lub migdały. Rano je odsączamy i przepłukujemy. Do blendera wkładamy ugotowaną kaszę, namoczone orzechy lub migdały, daktyle, wodę, szczyptę soli.

Miksujemy na najwyższych obrotach do czasu, aż woda będzie biała, a zawartość dokładnie zblendowana - ok. 10 minut.

Otrzymane mleko przelewamy przez sito wyłożone jałową gazą. Możemy podzielić je na 2 partie, wymieniając gazę, jeżeli płyn będzie za słabo spływać. Gazę zwinąć i odcisnąć.

Otrzymane mleko dowolnie doprawiamy, np. łyżką miodu, ulubioną przyprawą. Przechowujemy w lodówce do 4 dni w szczelnie zamkniętej butelce.