Końcówka roku to dobry pomysł na przemyślenie swojej piramidy żywieniowej. Gruntowna analiza to pierwszy krok do zmian. Kto wie, może akurat Twoja dieta nie wymaga poprawek?

Jeśli dbasz o swój jadłospis jesteś w szczęśliwej mniejszości – gratulacje! Niestety, zdecydowana większość Polaków wywraca swoją piramidę żywieniową do góry nogami. Na polskich stołach wciąż króluje mięso i ziemniaki[1], wśród pieczywa prym wiedzie biały chleb, a deser nigdy nie jest pomijany. Z drugiej strony, jemy za mało ryb, warzyw, owoców, ciemnego pieczywa...

Kolejnym grzechem jest sposób przygotowania posiłków. Generalnie przepadamy za wszystkim co zostało usmażone w głębokim tłuszczu. Nie przeszkadza nam również spożywanie mrożonek, czy sztucznych gotowców. Na sumieniu wielu z nas są również inne przewinienia: ignorowanie przydługiego składu produktu, nieregularne pory posiłków, jedzenie w pośpiechu...

Jednak ten tekst nie powstał po to, aby przygnębić osoby poszukujące drogi ku zdrowszej kondycji psychofizycznej. Ma za zadanie pomóc zlokalizować dotychczasowe błędy i wskazać właściwy kierunek. Dlatego jeśli jednym z Twoich postanowień noworocznych jest zmiana diety, nie przerywaj lektury!

  1. Będę jadł/a regularnie.

Nie bez  powodu, lekarze i dietetycy wciąż trąbią o wpływie jaką ma regularność spożywania posiłków na nasze zdrowie i sylwetkę. Jedzenie obiadokolacji o godzinie 20 jest zbrodnią na naszym metabolizmie! Liczba posiłków w granicach 5 dziennie, pozwoli nam ustrzec się przed wieloma chorobami cywilizacyjnymi (i nie tylko!) takimi jak np. otyłość, czy cukrzyca.

  1. Będę jadł/a świadomie.

Co to znaczy „świadoma dieta”? To niezbędny element zdrowego trybu życia, opierający się na zasadzie „wiem co jem”. Proces świadomego jedzenia zaczyna się już w sklepie, kiedy bierzemy do ręki wybrany produkt. Nie dajmy zwieść się niskiej cenie, ani kolorowej etykiecie. Przeczytajmy skład, sprawdźmy czy certyfikat użyty przez producenta nie jest zwykłym wymysłem mającym na celu przyciągnięcie uwagi. W dobie wyrafinowanych praktyk marketingowych, trzeba zachować szczególną ostrożność!

Świadoma dieta to troska o własne zdrowie. Zainteresujmy się tym co jemy na co dzień, wróćmy do czasów szkolnych, gdzie na biologii analizowaliśmy piramidę żywienia – każdy najmniejszy krok ku większej świadomości, zaowocuje w późniejszych latach.

 

  1. Będę eksperymentować

Gotowanie na parze, grillowanie bez tłuszczu (na specjalnych patelniach!), a może pieczenie w garnku rzymskim? Zainteresuj się nowymi metodami, które możesz wykorzystać do przygotowania dobrze znanych Ci produktów! Eksperymentowanie tyczy się również nowych smaków – może na targu obok

swojego domu znajdziesz nieznane Ci wcześniej owoce i warzywa?

 

 

Oczywiście nie trzeba czekać do Nowego Roku, aby zacząć zdrowiej się odżywiać. Jednak dla wielu z nas, przełom grudnia i stycznia jest momentem, w którym najłatwiej zacząć coś od nowa.

Jeśli brakuje Ci samodyscypliny albo zamiłowania do kuchennych eksperymentów, zajrzyj tutaj!

[1] Odpowiednio przygotowane ziemniaki stanowią wartościowe źródło składników odżywczych. Niestety tracą bardzo wiele wskutek gotowania w wodzie, czy smażenia na głębokim tłuszczu.